Корпорація рішень

Міліції заборонили затримувати за непокору?

17.10.2011

Конституційний Суд України ухвалив рішення, що міліція до розгляду справи в суді не має права затримувати  осіб за виявлення непокори вимогам правоохоронців та до трьох діб обмежив терміни затримання осіб під вартою без рішення суду. Відповідну інформацію було оприлюднено 13 жовтня 2011 року.

Зокрема, Конституційний Суд України вирішив визнати неконституційними наступні положення:

Також КСУ постановив, що затримання осіб без вмотивованого рішення суду в адміністративному процесі не може тривати довше, ніж затримання в кримінальному процесі та перевищувати 72 години. Тобто затримання правопорушників до 10 діб суперечить вимогам Конституції.

І хоча сьогодні багато хто переконаний, що рішення Конституційного Суду полегшить життя українських громадян, і особливо автомобілістів. Адже працівники МВС неодноразово наголошували про можливість застосування статті 185 КУпАП при найменшій спробі відмовити у виконанні їх вимог. Але радіти здається зарано.

Своїм розпорядженням КС не визнав протизаконним право міліції затримувати осіб за “злісну непокору”. Як йдеться у рішенні КС, з аналізу чинного законодавства України вбачається, що на законодавчому рівні діяння, які проявляються у формі непокори та злісної непокори, не ототожнюються. Оскільки непокору законній вимозі працівникам міліції Кодекс про адміністративні правопорушення не кваліфікує як адміністративне порушення. Немає пояснень й щодо відмінностей між цими двома поняттями у статті 185 цього Кодексу. Тож допускаємо, що прийняте рішення не зніме існуючих проблем, а довільне трактування створить можливість для нових зловживань.