Корпорація рішень

Судитися стало дорожче

01.11.2011

Від сьогодні, 1 листопада 2011 року, набуває чинності закон N 3674-VI “Про судовий збір”, який суттєво підвищує судові витрати. За новим законом, державне мито  та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи замінено судовим збором. Водночас його розмір прив’язаний вже не до неоподатковуваного мінімуму, а до розміру мінімальної заробітної плати на початок року.

Тобто, якщо раніше точкою відліку була сума у розмірі 17 гривень, то тепер вона становитиме – 941 гривню (у 2011 році). Це істотно збільшує мінімальний та максимальний пороги видатків на судові витрати. До прикладу, за подання до суду позовної заяви майнового характеру (окрім господарських спорів) зараз доведеться сплатити 188,2 – 2823 гривні порівняно з 51 – 1700 гривень до 1 листопада цього року. А заява про розлучення обійдеться у 94,1 гривні проти 8,5 гривень раніше.

Відповідно до закону судовий збір сплачується:

Що стосується пільг зі сплати судового збору, то в новому законі кілька категорій звільнені від його сплати. Серед них ті, хто подає позови про стягнення зарплати, поновлення на роботі, щодо виплати компенсації, повернення майна, а також споживачі за позовами, пов`язаними з порушенням їхніх прав.

Серед інших судовий збір не сплачується за подання:

Зазнав змін й розрахунок вартості позовів про відшкодування моральної шкоди. Якщо раніше у справах про відшкодування моральної шкоди було встановлено три розміри мита (1%, 5% та 10%) залежно від ціни позову. То новий закон усуває цю градацію та дозволяє особі, сплативши судовий збір у розмірі 1% від суми позову, вимагати відшкодування моральної шкоди у будь-якому розмірі.

Цікавим фактом є й те, що відтепер за  подання  позовної  заяви,  яка має одночасно майновий та немайновий  характер,  судовий  збір  сплачується  за обома ставками: для   позовних   заяв   майнового  та  немайнового характеру. А за подання позовної заяви про розірвання шлюбу  з  одночасним поділом  майна  судовий збір справлятиметься і за розірвання шлюбу, і за поділ майна.