Корпорація рішень

Музичний супровід та авторське право

10.02.2012

Що має знати власник кафе чи ресторану, керівник закладу роздрібної торгівлі чи торгівельної мережі, який бажає зробити фонове музичне оформлення на підприємстві і при цьому не порушувати вимог Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Музичний супровід може стати причиною проблем із законом

Відповідно до ст. 433 Цивільного кодексу України музичні твори (з текстом або без тексту) є об’єктами авторського. Кожен музичний твір має автора музики (слів), особу, що його виконала, а також особу, що здійснила його запис. Оскільки використання музичного твору в торговій мережі, кафе, барі, ресторані, нічному клубі здійснюється способом публічного виконання то відповідно до вимог Закону України «Про авторське право і суміжні права» необхідним є отримання дозволу особи, яка є автором чи має авторське право на використання такого твору. Згідно ст. 15 Закону, особа якій належить авторське право має право вимагати виплати винагороди за будь-яке використання твору. Винагорода здійснюється або у формі паушального (разового) платежу або у формі роялті чи може складатися з комбінованих платежів. Закон вказує на те, що отримання дозволу суб’єктів суміжних прав (виробників фонограм, відеограм, виконавців) не є обов’язковим, однак виплата винагороди таким особам є необхідною.

За яких умов потрібно платити?

Якщо Ви придбали музичний диск і слухаєте записані на ньому пісні разом з друзями у себе вдома чи під час поїздки в автомобілі, то можете спокійно насолоджуватись. Інший випадок, коли відтворення творів передбачає їх прослуховування невизначеним колом осіб у публічних місцях.

Отже, для визначення необхідності плати за транслювання музичного твору, застосовується критерій «публічності». Так, виходячи з аналізу Закону України «Про авторське право і суміжні права», при будь-якому публічному вико­нанні (за винятком офіційних і релігійних церемоній) необхідно отримати дозвіл автора та сплати­ти винагороду. Окрім того, необхідно сплатити винагороду за виконання об’єктів суміжних прав (фонограм чи відеограм) – за умови їх комерційного використання. Відповідно до Закону та Постанови КМУ №71 від 18.01.2003р. “Про затвердження розміру винагороди (роялті) за використання опублікованих з комерційною метою фонограм і відеограм та порядку її виплати” трансляція музичних творів в закладах торгівлі чи громадського харчування належить до їх комерційного використання.

У випадку смерті автора музичних творів

Згідно статті 28 Закону України «Про авторське право і суміжні права» музичний твір стає суспільним надбанням після 70 років із дня смерті автора (твір може мати як автора слів так і музики). Тобто з цього моменту можна вільно використовувати даний твір.

Однак слід не забувати про те, що навіть якщо твір став суспільним надбанням, то існує виробник фонограми та виконавець твору, яким необхідно виплатити винагороду.

Хто має платити?

Постановою КМУ № 71 передбачено повний перелік суб’єктів комерційного використання (юридичних і фізичних осіб, які здійснюють комерційне використання) фонограм, відеограм, їх примірників та зафіксованих у них виконань. Серед інших до них належать суб’єкти господарювання, що є власниками закладів культури, кінотеатрів і відеосалонів, казино, нічних клубів та інших грально-розважальних закладів, виставкових залів, барів, кафе, ресторанів та інших підприємств громадського харчування, пансіонатів, готелів, дискотек, танцювальних і концертних майданчиків, парків, стадіонів, спортивних залів, підприємств та організацій торгівлі, побутового обслуговування, пасажирського транспорту (повний перелік можна подивитись у постанові).

Побутує думка, що при трансляції телевізійних чи радіопередач немає необхідності оплати за використання об’єктів авторських та суміжних прав. Однак таке твердження є помилковим, оскільки трансляція теле-чи радіопередач під­падає під визначення публічного виконання. Відповідно, навіть наявність у кафе лише договору про надання йому послуг кабельного телебачення, дає тільки можливість персоналу послухати радіо чи подивитись телевізор, але після закриття закладу.

Механізм оплати?

Для того щоб правильно організувати музичне оформлення свого бізнесу можна піти двома шляхами. Перший передбачає укладення зі всіма авторами творів, які Ви плануєте транслювати, угоди про використання авторських прав, а також угод про виплату роялті за використання суміжних прав (виплата проводиться через уповноваже­ні організації колективного управління). Другий шлях, який застосовується на практиці – це виплата винагород через організації колективного управління, які управляють відповідно правами суб‘єктів авторського права і спеціально визначені уповноважені організації колективного управління.

Розрахунок вартості

Методика розрахунку винагороди за використання об’єктів авторського права та за використання об’єктів суміжних прав визначається Кабінетом міністрів України (відповідно постанови КМУ № 72 від 18.01.2003р. та № 71 від 18.01.2003р.). Розмір роялті залежить від багатьох факторів. При розрахунку винагороди за використання об‘єктів авторського права визначальним буде тип закладу (з платним чи безплатним входом). У місцях із платним входом мінімальна ставка винагороди складатиме 4 відсотки суми валового збору, який одержаний від продажу квитків. В тих закладах, де вхід є безплатним застосовується ставка у розмірі 1 відсотку від доходів, одержаних з того виду діяльності, у процесі якої відбувається використання творів. У разі відсутності доходів ставка винагороди складатиме 2,5 відсотка від загальної суми витрат організатора на проведення певного заходу. У випадку розрахунку суми роялті за використання об’єктів суміжних прав ставка винагороди складає 1 відсоток від доходів, що одержані із того виду діяльності, у процесі якої здійснюється використання фонограм, (відеограм) або 2,5 відсотки від загальної суми витрат на зазначений вид використання у разі відсутності таких доходів.

Відповідальність за порушення

За порушення авторських і суміжних прав передбачено цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.

Особа, чиї авторські чи суміжні права порушено, може звертатись до суду з позовом про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, а також подавати позови про відшкодування збитків, включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій. Компенсація визначається судом у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат.

Адміністративна відповідальність передбачає накладення на особу-порушника штрафу від десяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Щодо притягнення до кримінальної відповідальності, то, як свідчить досвід у вищенаведених нами ситуаціях, застосування статті 176 Кримінального кодексу України «Порушення авторського права і суміжних прав» є проблематичним, оскільки існують певні труднощі доказового характеру. На практиці все обмежується притягненням до цивільної або адміністративної відповідальності.

Щодо кола осіб, які мають право перевіряти законність використання об’єктів авторських чи суміжних прав, то до їх числа входять: співробітники підрозділів Державної служби боротьби з економічною злочинністю, податкової міліції, Департаменту інтелектуальної власності, а також прокуратури.

 

Читайте також: