Корпорація рішень

Взаємодія підприємця з правоохоронними органами: підстави для перевірки

29.02.2012

Що робити, якщо на підприємство з перевіркою завітали правоохоронці: міліція, прокуратура, СБУ, податкова міліція тощо?  На що слід звернути увагу підприємцю при спілкуванні з підрозділами силових структур, які в змозі створити чи не найбільший дискомфорт у діяльності підприємства: від порушення звиклого режиму роботи, до психологічного тиску на трудовий колектив. Розглянемо найпоширеніші випадки таких перевірок.

Повноваження правоохоронних органів

Насамперед слід звернути увагу на повноваження оперативних підрозділів силових структур під час  здійснення різного роду перевірок та оперативних заходів. Законодавчо ці повноваження визначені у трьох основних нормативних документах: Закон України «Про міліцію», Закон України «Про оперативно-розшукову діяльність» та окремі норми Кримінально-процесуального кодексу. Застосування тих чи інших норм Законодавства залежить від мети візиту оперативників. Розглянемо найпоширеніші випадки.

Перевірка інформації «яка надійшла» до міліції

Якщо правоохоронець здійснює візит, посилаючись на необхідність дослідчої перевірки інформації про порушення законодавства, то його повноваження регламентуються нормами Кримінально-процесуального кодексу та Закону України «Про міліцію». В такому випадку основне завдання оперативника – здійснити перевірку інформації про злочин або перевірити інформацію про наміри здійснити злочин. Насамперед  слід перевірити чи має міліціонер такі повноваження. Для цього не зайвим буде записати реквізити посвідчення працівника міліції та зателефонувати до чергової частини підрозділу з якого він прибув, щоб з’ясувати чи має зазначений працівник такі повноваження та що спонукало провести перевірку ( чи зареєстрована заява, що спричинила його візит на підприємство). Слід зазначити, що усі повідомлення про злочини чи про наміри здійснити злочин обов’язково мають бути зареєстровані у відповідному журналі.

Якщо запису в журналі немає?

Відсутність такого запису в журналі реєстрації, з чітким реєстраційним номером свідчить про відсутність повноважень на здійснення такої перевірки працівником МВС (податкової міліції, СБУ тощо). Цей реєстраційний номер обов’язково слід зафіксувати у свій записник керівнику підприємства, що потім надасть можливість перевірити законність дій правоохоронців. Якщо ж у наданні такої інформації буде відмовлено, то є всі підстави сумніватися у правомірності візиту оперативників. У цьому випадку слід викликати наряд міліції за телефоном «102», зателефонувати на номер «гарячої лінії», повідомивши про незаконний візит правоохоронців у відповідні органи внутрішньої безпеки. Не зайвим буде також дзвінок в органи прокуратури з усною скаргою на дії оперативників.

Поява правоохоронців у зв’язку з необхідністю здійснення перевірки в межах проведення оперативно-розшукових заходів

У цьому випадку їх повноваження регулюються Законом України «Про оперативно-розшукову діяльність». Це передбачає виконання правоохоронцями дещо інших функцій, зокрема йдеться про: пошук осіб, які переховуються від слідства; переслідування осіб, які вчинили злочин; різного роду розвідувальну діяльність та інші спеціальні заходи спецслужб тощо. Однак, у цьому випадку вказані повноваження виникають виключно за наявності заведеної оперативно-розшукової справи. Закон чітко передбачає, що відсутність такої справи позбавляє оперативного працівника відповідних повноважень. Тому  доцільно зателефонувати до чергової частини, з якої прибув правоохоронець, та з’ясувати чи порушена оперативно-розшукова справа та який її реєстраційний номер. Наголошую на тому, що відомості про оперативно-розшукові заходи є інформацією з обмеженим доступом. Тому не рідко працівники міліції відмовляються надавати інформацію про номер такої справи. Але такі дії є безпідставними, оскільки закон не встановлює обмеження на розголошення інформації про наявність такої справи. Тому якщо номер справи не повідомляють, рекомендуємо вчиняти такі ж дії, як і в першому випадку. Поза як це є достатньою підставою для того, щоб сумніватися у правомірності дій оперативників.

Візит правоохоронців на підприємство пов’язаний з розслідуванням порушеної кримінальної справи

У цьому випадку слід перевірити чи порушена така справа, а також знати, що будь-які слідчі дії здійснюються виключно на підставі мотивованої письмової постанови слідчого або суду. Саме ці документи й зобов’язані пред’явити правоохоронці в момент прибуття. Відмова надати такі документи для ознайомлення є достатньою  підставою для сумніву в правомірності їхніх дій.

Чи можуть оперативники посилатися на порушення кримінальної справи усно?

Справді випадки, коли працівник правоохоронних органів, завітавши на підприємство, усно посилається на необхідність вчинення оперативних дій пов’язаних з отриманням відповідного доручення під час розслідування кримінальної справи. У цих випадках згадана кримінальна справа нерідко жодного відношення до підприємства немає. Тому саме вимога пред’явити письмову постанову слідчого чи суду на здійснення відповідних слідчих дій може зупинити наміри правоохоронців вчинити незаконну перевірку. Адже закон чітко визначає вимоги до форми, змісту постанови та обставин, за яких вона виноситься. А тому банальна відсутність згадки про назву підприємства чи адресу його місцезнаходження дає право заперечити правомірність вчинення таких дій на підприємстві.

Якщо візит правоохоронців на підприємство виявиться законним

Під час такої перевірки як правило виникає немало моментів, оцінка яких потребує спеціальних знань, тому в таких випадках доцільно було б подбати про допомогу адвоката, або спеціаліста в галузі права. Це допоможе перевести спілкування з правоохоронцями в професійну площину та уникнути несподіваних ризиків . Однак, поки ви залишаєтесь з правоохоронцями сам-на-сам, доцільно озброїтись мінімальними знаннями щодо їхніх повноважень.

Читайте також: