Корпорація рішень

Спілкування з правоохоронцями: практичні поради

02.03.2012

В момент перевірки підприємства правоохоронними органами виникає чимало запитань щодо їхніх повноважень. Про найпоширеніші підстави для таких перевірок ми вже розповідали. Тепер поговоримо про те як варто поводитись у перші хвилини такого візиту. Адже оперативно скористатися послугами правозахисника вдається далеко не всім і не відразу. Тож до вашої уваги мінімальний набір знань, які захистять від найтиповіших помилок.

Варто зауважити, що переважна більшість підприємців стикається з такими перевіряльниками в разі, коли останні з’являються на підприємстві для «перевірки інформації, яка до них надійшла». Вони зазвичай витребовують документи, обстежують приміщення, опитують людей. Робота підприємства повністю паралізується, тому чим швидше згадані особи покинуть територію підприємства, то швидше воно зможе повернутися у звичний робочий режим. У разі проведення оперативно-розшукових заходів або дослідчої перевірки оперативники мають право: безперешкодно оглядати виробничі приміщення, проводити контрольні та оперативні закупки, ознайомлюватись із документами, опитувати осіб, які можуть надати інформацію про можливі правопорушення тощо. При цьому вони не мають права здійснювати обшук приміщення чи людей, вилучати документи чи інші речові докази. Так як такі дії вже кваліфікуються як слідчі, з іншим порядком проведення, що регулюється Кримінально-процесуальним кодексом.

Огляд чи обшук

Слід також наголосити, що кожна з зазначених дій оперативника передбачає чітку процедуру її вчинення. Для прикладу, огляд приміщення та обшук істотно різняться за своїм змістом та формою. Тому якщо працівник міліції зайшовши у виробниче приміщення починає торкатися будь-яких матеріальних цінностей, то він вже перевищує свої повноваження, бо здійснює не огляд, а обшук, що вже є слідчою дією.

Письмові пояснення

Трапляються випадки, коли правоохоронець вимагає письмових пояснень та залякує кримінальною відповідальністю за їх ненадання. В такому разі слід знати, що отримання пояснень здійснюється виключно за згодою особи, яка їх надає. Кримінальна ж відповідальність передбачена тільки за відмову у наданні свідчень лише під час допиту слідчим, що також є слідчою дією. Тому особа має право відмовитись від дачі будь-яких пояснень оперативнику і жодної відповідальності за це не передбачено.

Вимога надати документи

Якщо правоохоронець вимагає для вивчення документи, то слід знати, що він може лише з ними ознайомитись. Це не передбачає їх вилучення, оскільки між поняттями огляду та виїмки є принципова відмінність. До того ж варто пам’ятати, що усі вимоги правоохоронця мають бути законними. Саме тому, не варто поспішати реагувати на усну вимогу оперативника про надання документів без достатніх на це підстав. Щоб з’ясувати чи є вимога оперативника про надання документів законною, варто дотримуватись наступної процедури. По-перше, завжди наполягайте на виключно письмовому оформленні вимоги правоохоронця про надання документів. Небажання оформити таку вимогу письмово є достатньою підставою для того, щоб відмовити у пред’явленні цих документів та в подальшому оскаржити дії правоохоронця, зіславшись на Закон «Про оперативно-розшукову діяльність» (ч.9 ст.9). Якщо письмова вимога правоохоронця щодо надання документів не містить чіткого їх переліку, з зазначенням реквізитів кожного документа (період здійснення операції, назва контрагента, зміст господарської операції тощо), то можна послатись на те, що така вимога є неповною, а тому виконати її неможливо. Більше того, наявність належно оформленої письмової вимоги не дає підстав правоохоронцю наполягати на негайному представленню зазначених документів. В такому випадку можна послатися на необхідність детально вивчити наданий документ, скористатися правом на юридичну допомогу або потребою часу для підготовки зазначених документів. Це дасть можливість дочекатися приїзду правозахисника, який допоможе перевести подальше спілкування з оперативниками в правову площину. Зважаючи на велику кількість юридичних нюансів, подальше спілкування з правоохоронцями рекомендуємо здійснювати виключно з допомогою спеціаліста в галузі права.

Зазначимо також, що описані прийоми є недієвими, якщо правоохоронці діють в межах розслідування вже порушеної кримінальної справи. У цьому випадку правомірність слідчих дій, якими є зокрема виїмка, обшук та допит визначається нормами Кримінально-процесуального кодексу, що надає оперативникам інші повноваження, які випливають із відповідних процесуальних документів слідчого.

Читайте також: