Корпорація рішень

Позови щодо кредитних зобов’язань не можуть забезпечуватися шляхом заборони виїзду відповідача з України

27.04.2012

Вищий спеціалізований суд України нагадав, що свобода пересування, вільний вибір місця проживання та право безперешкодно покинути територію України можуть бути обмежені лише відповідно до Закону. Про це йдеться в Постанові № 5 від 30 березня 2012, прийнятій на пленумі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

У цьому документі ВССУ порушує тему заборони виїзду відповідача за кордон під час виникнення спорів щодо кредитних правовідносин. Таким чином ВССУ постановив, що заява про забезпечення позову шляхом заборони виїзду за межі України під час розгляду таких спорів задоволеною бути не може. Оскільки виїзд відповідача за межі України не може належати до «інших» видів забезпечення позову (частина друга статті 152 ЦПК), адже відповідно до статті 33 Констітуціі України свобода пересування, вільний вибір місця проживання та право покинути територію України можуть бути обмежені лише відповідно до Закону.

З іншого боку, тимчасове обмеження права виїзду дозволяється при виконанні судових рішень, винесених за позовами з кредитних правовідносин в порядку, передбаченому статтею 11 Закону України “Про виконавче провадження” та статтею 377-1 ЦПК. Зокрема, у випадку доведення факту ухиляння боржника від виконання своїх зобов’язань.