Корпорація рішень

ВССУ роз’яснив коли автовласнику не уникнути відповідальності

08.05.2012

Вищий спеціалізований суд з розгляду кримінальних і цивільних справ визначив за яких обставин автовласнику не уникнути відповідальності навіть за умови, якщо транспортом керувала інша особа.

ВССУ узагальнив судову практику щодо розгляду цивільних справ про відшкодування шкоди, заподіяної джерелом підвищеної небезпеки, в судах впродовж 2010-2011 років. Як відомо, до джерел підвищеної небезпеки належать практично всі транспортні засоби.

У висновку йдеться про те, що один лише статус власника джерела підвищеної небезпеки не є підставою для цивільної відповідальності за шкоду, заподіяну джерелом. ВССУ зазначив, що при вирішенні питань про притягнення особи – власника джерела підвищеної небезпеки, до відповідальності на підставі статті 1187 ЦК, судам слід визначити дві основні ознаки: юридичну і матеріальну (фактичну).

Юридична ознака полягає в тому, що особа на відповідних правових підставах володіє об’єктом, діяльність з яким належить до джерел підвищеної небезпеки. Матеріальна ознака полягає в тому, що особа повинна фактично володіти об’єктом — експлуатувати його, використовувати, зберігати, утримувати. Ці дві ознаки власника повинні мати місце, за винятком випадків передбачених законом.

На думку суду, з норм статей 1166, 1167, 1187, 1190 Цивільного кодексу не випливає, що один лише статус власника джерела підвищеної небезпеки вже є підставою для цивільної відповідальності особи.

Також до помилкових ВССУ відніс рішення судів про стягнення шкоди, заподіяної джерелом підвищеної небезпеки, з власника транспортного засобу й особи, яка ним керувала під час ДТП, солідарно.

Тож якщо керування джерелом підвищеної небезпеки було передано без належного правового оформлення, то вважається, що об’єкт не виходить із володіння власника. В такому випадку саме власник відповідатиме за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки, навіть, якщо на цей момент ним керувала інша особа.

Враховуючи минулорічні зміни в законодавстві, за якими довіреність та шляховий лист вилучені з переліку обов’язкових документів, а для підтвердження права керувати автомобілем достатньо техпаспорта; виникає небезпека, що будь-яка шкода нанесена водієм, який немає належного  оформлення права володіння транспортним засобом, ляже на плечі фактичного власника автомобіля.

Тож, щоб захистити себе від «несподіванок», власнику транспортного засобу, варто подбати про передачу транспортного засобу в спосіб, передбачений чинним законодавством. Найпростіше це можна зробити шляхом укладення письмового договору позички (про передачу автомобіля в безоплатне користування), який з минулого року не потребує нотаріального посвідчення, або ж шляхом нотаріально оформленого доручення на право керування ТЗ.

 

Читайте також: