Корпорація рішень

Програма відзначення 100 річного ювілею від дня народження командира УПА Василя Кука

10.01.2013

11 січня 2013 року виповнюється 100 років від Дня народження останнього головного командира УПА генерал-хорунжого Василя Кука – «Лемеша». Цього дня в його рідному селі Красному на Львівщині пройде ряд пам’ятних заходів. Про це повідомили у прес-центрі Центру досліджень визвольного руху.

Програма заходів:

9:00 – поминальна панахида у церкві святого пророка Іллі;

10:30 – панахида на могилі Василя Кука, покладання вінків;

11:00 – відкриття експозиції, присвяченої В. Куку, у краєзнавчому музеї;

12:00 – урочиста академія пам’яті Василя Кука (актова зала школи № 1). Заступник директора школи Ярослав Стецишин розповість про життя Василя Кука в Красному, а історик Володимир В’ятрович прочитає публічну лекцію про головного командира УПА.

Також на заході будуть присутні син Василя Кука Юрій, племінниця Ольга Приступа, делегації Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної ради, Львівського національного університету імені Івана Франка, Центру досліджень визвольного руху, Національного музею «Тюрма на Лонцького», Зарваницької ініціативи. У подарунок місцевому краєзнавчому музею передадуть міні-виставку (навчально-демонстраційний посібник) «УПА. Історія нескорених», підготовлену науковцями Центру досліджень визвольного руху.

Як відомо Василь Кук, командував найбільшим боєм УПА та очолював визвольний рух до 1954 року. Народився 11 січня 1913 року в Красному на Львівщині. Навчався на юридичному факультеті Люблінського університету. Головний командир Української повстанської армії, голова Проводу Організації українських націоналістів, голова Генерального секретаріату Української головної визвольної ради, генерал-хорунжий та кавалер Золотого хреста. Він першим з ОУН ще 1937 року пішов у підпілля і залишався останнім командиром Української повстанської армії до 1954 року. У квітні 1944 року Василь Кук як командир УПА-Південь приймає один із найбільших боїв в історії УПА: під Гурбами близько 5 тисячам повстанців протистояло 30 тисяч вояків НКВД. Незважаючи на це, повстанцям удалося прорвати оточення. Помер Василь Кук у Києві 9 вересня 2007 року. Похований у рідному селі Красне, що на Львівщині.