Корпорація рішень

Лише 30% українців отримують спадщину за заповітом

27.02.2013

Дві третини спадщини в Україні не оформлено заповітами. Щороку лише близько 30 відсотків спадкоємців отримують свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Решта – 70 відсотків – отримують право на спадщину за законом, свідчать щорічні статистичні звіти про роботу державних та приватних нотаріусів, інформує прес-служба Мін’юсту.

У 2012 році нотаріусами було видано понад 903 тисяч свідоцтв про право на спадщину. При цьому, лише 279,5 тисяч з них -за заповітом. Решта – понад 623 тисяч свідоцтв – були видані за законом.

При цьому, практично не користуються популярністю в українців такі форми заповітів, як заповіт подружжя. Наприклад, у 2012 році було укладено лише 191 такий договір. Майже 10 тисяч осіб були змушені звернутися до нотаріуса для отримання права власності на частку в спільному майні подружжя після смерті одного з подружжя.

Як відомо, заповіт подружжя складається щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності. У разі складення спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного із подружжя переходить до другого, який його пережив.

Не користується популярністю в українців також секретний заповіт. У 2012 році було укладено 45 таких заповітів, у 2011 році – 23.

Якщо людина укладає секретний заповіт, то до її смерті про нього ніхто не знає. Він відкривається нотаріусом тільки після смерті заповідача у присутності зацікавлених осіб та двох свідків.

Крім того, практично не реалізується українцями таке право, як призначення виконавця заповіту. У 2012 році було призначено 5 виконавців заповіту, у 2011 – 21.

Як відомо, виконавець заповіту – це фізична або юридична особа, яка стежить за додержанням розпоряджень, що містяться у заповіті, і виступає гарантом здійснення волі спадкодавців. Наприклад, у випадку, якщо спадкоємець своєчасно не дізнався про відкриття спадщини. Крім того, виконавець заповіту до появи спадкоємця виконує дії по охороні спадщини.

Також українці не надто часто вдаються й до перерозподілу черговості отримання права на спадкування або заміну часток у спадщині. Протягом 2012 року 53 особи зверталися до нотаріуса з метою зміни черговості одержання прав на спадкування. 383 особи – з метою зміни часток у спадщині. Фактично, кількість таких випадків у сукупності складає менше піввідсотка від кількості заповітів, що посвідчуються щороку.