Корпорація рішень

Вкладникам виплачуватимуть відсотки за протермінування депозитів

06.06.2013

Верховний суд України зобов’язав всі банки виплачувати відсотки не тільки за термін дії депозитних договорів, але і за весь період прострочення, якщо кошти не були повернуті вчасно.

Суд керувався ст. 1061 Цивільного кодексу, яка вимагає від фінустанов нараховувати проценти за вкладом за весь період з моменту отримання грошей вкладника до їх фактичного повернення або списання з депозитного рахунку з інших причин, пише «Коммерсант-Украина».

Варто зазначити, що незважаючи на те, що ця норма містилася в Цивільному кодексі, суди виносили взаємовиключні рішення – вони ставали то на бік вкладників, то на бік банків.

При цьому найбільше таких проблем з’явилося під час кризи у сотень тисяч вкладників проблемних установ, де працювали тимчасові адміністрації. Проте і на сьогоднішній день банки не завжди вчасно повертають вклади.

«Тепер вимагати від установ сплати відсотків за прострочення по депозитах можуть практично всі постраждалі українці, навіть якщо вони не вимагали цього раніше. Строк позовної давності по таких справах становить три роки, але громадяни можуть звертатися в суди для її відновлення», – сказав старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.

Юристи зазначають, що суди охоче погоджуються розглядати такі справи, тому можна подати позов з вимогою нарахувати відсотки навіть на депозит, який був прострочений ще в 1990-і роки.

«Банки користувалися грошима вкладників і не платили їм за це. Тепер громадяни можуть заявити, що тільки зараз дізналися про порушення своїх прав. Вони можуть звертатися до суду з позовом до будь-якого існуючого банку. Виняток становлять ті вкладники, які вже судилися з банками з приводу виплати відсотків за прострочення по депозитах. Для них строк позовної давності становить один рік, – повідомив Ростислав Кравець. – Також бувають випадки, коли банк нарешті повертає вкладнику депозит, але при цьому вимагає розписку, що людина не має більше ніяких претензій. У цьому разі суд неможливий».

При цьому крім банків, вкладники можуть пред’являти претензії і до Фонду гарантування вкладів фізосіб.

«Були випадки, коли термін депозиту завершувався, а ліквідація банку починалася тільки через якийсь час, лише тоді фонд починав виплачувати вкладникам депозити. Тепер громадяни можуть звертатися безпосередньо до фонду для отримання компенсацій за прострочення в рамках лімітів компенсацій, які діяли на той момент»,- повідомив Кравець.

 

Читайте також: