Корпорація рішень

Почав діяти новий спосіб оцінки майна

04.11.2013

За новими правилами з 1 листопада 2013 року при проведенні операцій з рухомим та нерухомим майном громадяни повинні отримувати його оцінку в цілях оподаткування. Оцінка знадобиться в угодах з відчуження майна, що завіряються нотаріусами, йдеться у постанові Кабміну №231. Нові правила мали набути чинності ще 1 серпня, але уряд надав тримісячне відтермінування оцінювачам для перенавчання.

На 31 липня дозвіл на проведення оцінки мали тільки 95 юридичних осіб та 161 фізична особа при загальній кількості понад 10 тисяч, здатних надавати ці послуги. За останні три місяці кількість оцінювачів зросла.

Учасники ринку стверджують, що до проведення оцінки допущено тільки ті компанії, які погодилися підписати ліцензійні договори з підприємством об’єднання громадян «Український інститут якості оціночної діяльності» (УІЯОД), який цьогоріч запатентував спосіб автоматизованої оцінки майна у цілях оподаткування. Ці договори зобов’язують оцінювачів сплачувати УІЯОД винагороду за використання інтелектуальної власності в розмірі частини вартості оцінки, що призведе до зростання цін для клієнтів. До того ж оцінювач повинен буде укласти договір зі страховиком, на якого вкаже УІЯОД.

Крім того, учасники ринку збентежені тим, що за їх словами 75% компаній, які отримали дозвіл на проведення оцінки, є новими гравцями. Це може може створити низку проблем, адже згідно зі статтею 15 Закону “Про оцінку майна”, свідоцтво оцінювача може бути видане лише за умови річного стажування в оцінювача, який працює понад два роки. Мін’юст роз’яснив, що при визначенні стажування необхідно спиратися на постанову Кабміну №231: стажування – складання чотирьох звітів під час навчання. Якщо особи, що отримали право на проведення оціночної діяльності не пройшли це стажування, це може бути підставою для оскарження результатів оцінки та визнання їх висновків недійсними.

 

Читайте також: