Корпорація рішень

Зміни до Податкового кодексу, які наберуть чинності з 1 січня

13.11.2013

Опубліковано Закон України від 12 листопада 2013 року №212 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень». Закон набере чинності з 1 січня 2014 року. Відповідно до нього вносяться зміни до порядку застосування штрафних санкцій, порядку анулювання «єдиноподатників», анулювання свідоцтв ПДВ та ЄП, вносяться інші зміни до положень ПКУ, повідомляє інформаційний портал “Дебет-Кредит”.

Ось основні новвоведення, які запроваджує Закон:

 

Крім реєстраційних даних, на інтернет-порталі Міндоходів стануть доступними й дані про реєстрацію платниками ПДВ та «спрощенцями». Це зробить відповідні свідоцтва непотрібними, тому їх замінять на виписку з реєстрів. Отож, із онлайн-ресурсу можна буде дізнатися не тільки про те, чи є ваш контрагент платником ПДВ або «спрощенцем», але й про власну реєстрацію платниками цих податків. Дані на сайті мають оновлюватися щодня.

Уточнено, що суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань, не включаються до складу договірної (контрактної) вартості, а отже, і до бази оподаткування.

Платник податку зберігатиме право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах (оновлена редакція п. 200.6 ПКУ).

Право подання скарги на контрагента накладних зберігається за платником податків протягом 60 календарних днів, наступних за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкової накладної або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі.

Номер та дату митної декларації вилучили з переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної (пп. «ї» п. 201.1 ПКУ вилучено). Отже, зазначати цей реквізит у ПН не слід.

Тепер заповнювати будь-яку звітність з тимчасових та постійних тимчасових різниць і додавати її до податкової звітності — виключно право, а не обов’язок платника податку.

Зазнало змін визначення терміна «пов’язані особи» у пп. 14.1.159 ПКУ. Тепер до цієї категорії належать і малолітні діти.

До внесення змін пп. 39.2.1.2 ПКУ відносив до складу контрольованих операції, однією зі сторін яких є нерезидент, який зареєстрований у державі (на території), в якій ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсотків нижча, ніж в Україні, або який сплачує податок на прибуток (корпоративний податок) за ставкою на 5 і більше відсотків нижчою, ніж в Україні. Перелік таких держав (територій) затверджується КМУ. Завдяки змінам тепер слід орієнтуватися на поріг не у 5%, а у 5 відсоткових пунктів.

Обмежено термін експлуатації тих нематеріальних активів, на які у правовстановлюючих документах не встановлено строку дії. Тепер такий строк не повинен становити менше 2 та більше 10 років безперервної експлуатації (оновлений останній абзац пп. 145.1.1 ПКУ).

Як відомо, до 01.01.2014 р. мав би діяти мораторій на штрафні санкції за неподання або порушення строку подання фізособами до контролюючих органів відомостей про зміну даних, які вносяться до Держреєстру фізичних осіб-платників податків. Тепер цей мораторій продовжено до 1 січня 2016 року завдяки змінам до п. 14 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Штрафні санкції за помилки у податковому розрахунку за формою №1ДФ не застосовуватимуться:

1) якщо недостовірні відомості або помилки не призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку;

2) якщо ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом під час проведення перерахунку цього податку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 цього Кодексу, та виправляється у наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з ПКУ.

Скасовано Свідоцтво платника єдиного податку. Тепер усі дані про «спрощенців» заноситимуться до реєстру платників єдиного податку. Реєстрацію «спрощенцем» податкова має здійснити впродовж 2-х робочих днів з дня отримання заяви від платника податків або з дня отримання заяви від держреєстратора (йдеться про заяву СГД, які щойно зареєструвалися та хочуть бути платниками єдиного податку з моменту реєстрації).

До речі, скасувати реєстрацію «спрощенцем» тепер можуть за наявності податкового боргу у платника єдиного податку протягом двох послідовних кварталів. Після такого скасування знову повернутися до спрощеної системи можна буде лише після закінчення чотирьох кварталів.

Більшість норм цього Закону набирають чинності з 1 січня 2014 року, крім положень про трансфертне ціноутворення та відновлення пільг, що набирають чинності наступного дня від моменту його офіційного опублікування.

 

Читайте також: